Navigace: Hlavní strana Zprávy V Jeruzalémě začaly opravy Kristova hrobu


Katalog firem

V Jeruzalémě začaly opravy Kristova hrobu

09.06.2016

Tým odborníků dnes v Jeruzalémě zahájil opravy Chrámu Božího hrobu, který podle tradice ukrývá ostatky Ježíše Krista. Informovala o tom agentura AP. Jde po více než 200 letech o vůbec první celkovou renovaci stavby považované za nejvýznamnější křesťanskou památku světa. Opravy dosud brzdily neshody mezi křesťanskými církvemi, které mají chrám ve společné správě.

Stav památky je kritický a vůbec nejvíce poškozená je její nejnavštěvovanější část - kaple ukrývající Kristův hrob postavená v roce 1810. Právě od tohoto roku se v ní neuskutečnily žádné zásadnější renovační práce, protože pro jejich schválení je nutný souhlas všech správců chrámu, tedy arménské, katolické a řecké ortodoxní církve. Ten se dlouho kvůli řevnivosti církví nedařilo získat.

Právě havarijní stav chrámu ale vedl k tomu, že zástupci církví se na opravách letos domluvili, a to po pouhých třech týdnech jednání. Jednání bylo nutné kvůli smlouvě o správě chrámu, která je stará 150 let a podrobně stanovuje odpovědnost jednotlivých církví. Vypočítává například části chrámu, o něž se má každá z nich starat, a to včetně takových detailů, jako je péče o jednotlivé dlaždice, výklenky, okna, dveře a chodby.

Chrám Božího hrobu těžce poškodila zejména zatékající voda, edikula s Kristovými ostatky přitom zažila částečnou renovaci naposledy za britského mandátu v roce 1947. Tehdy byla zvenčí zpevněna železnou konstrukcí, která tam stojí dodnes.

Loni se stav svatyně natolik zhoršil, že policie a izraelská správa pro památky nařídily místo na několik hodin denně pro návštěvníky uzavřít, protože je považují za příliš nebezpečné. Křesťanskou komunitu pobouřilo, že s jejími zástupci Izrael uzávěru neprojednal. Nynější opravy mají trvat osm měsíců, chrám bude i během nich pro návštěvníky přístupný.

Autor: ČTK

Přihlášení

Uživatelské jméno:

Heslo:
Stavnet.cz

Všechna práva vyhrazena Stavnet. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována bez souhlasu majitele autorských práv.
Provozovatel neručí za správnost údajů uváděných jinými firmami.

Úvod Články Knihy Časopisy Videa Výtvarné umění Výstavy a veletrhy Přednášky a semináře Odkazy Kalendář Reklama Kontakt

TOPlist